ZERMATT, SWITZERLAND - JULY 15, 2019: Traditional local houses in the centre of Zermatt town in the Valais canton of Switzerland

Od kilku lat Polacy mogą bez żadnych przeszkód podejmować się pracy w Szwajcarii. Kraj ten jest coraz chętniej wybierany zarówno jako miejsce okresowego, jak i stałego pobytu.  Szwajcaria kusi nie tylko dobrymi warunkami pracy, ale zadowalającym poziomem życia i kilkoma innymi zaletami, jakie wynikają z mieszkania w tym kraju. Dlaczego warto wyjechać akurat do Szwajcarii? Oto kilka powodów!

Bliskość natury i wspaniałe krajobrazy

Szwajcaria słynie z pięknych krajobrazów i tego, że przebywając w tym kraju, praktycznie cały czas jesteśmy blisko natury. Mieszkając w Polsce, aby nacieszyć się podobnymi widokami, musimy wyjechać w miejsce, w którym będziemy mogli raczyć się urlopem i bliskością natury, zaś w Szwajcarii niesamowite widoki są na wyciągnięcie ręki. Nawet mieszkając w centrum większych miast, nieopodal możemy odpocząć na łonie natury.

Czyste powietrze bez smogu

Jedną z ogromnych zalet wspaniałego klimatu Szwajcarii jest wspaniałe, czyste powietrze, które pozwala na odetchnięcie pełną piersią. W Szwajcarii próżno szukać smogu, czy zapachu spalin unoszącego się w powietrzu.

Zarobki na wysokim poziomie

Zarobki w Szwajcarii należą do najwyższych na świecie, dzięki czemu są również jednym z najbogatszych krajów na globie. Zarobki w tym kraju pozwalają bez problemu utrzymać rodzinę, nawet jeśli w gospodarstwie domowym pracuje wyłącznie jedna osoba.

Dogodne warunki pracy i czas na odpoczynek

W wielu krajach podobnie jak w Polsce kładzie się ogromny nacisk na ciężką pracę, często również po godzinach, a także zadowalające wyniki. W Szwajcarii jest wręcz przeciwnie, tam to czas wolny jest prawdziwą świętością. Po pracy żaden pracownik nie otrzymuje maili i telefonów z firmy, a jeśli już takie przychodzą, to nikt nie zaprząta sobie głowy odbieraniem telefonu, czy odpisywaniem na wiadomości.

Świetny system emerytalny

Szwajcarskie emerytury są kolejnym powodem, dla którego warto wybrać ten kraj, szczególnie jeśli zamierzamy wyjechać z Polski na stałe. Rząd Szwajcarii podpisał umowy emerytalne z wieloma krajami, w tym z Polską. Nawet przyjeżdżając do tego kraju jako dorosły człowiek, jeśli spełnimy wszystkie warunki, otrzymamy dokładnie taką emeryturę w Szwajcarii, jak urodzeni w niej mieszkańcy.

Prawdziwa wolność przekonań i swoboda działania

Krzywe spojrzenia na ulicy, kiedy ubierzemy dziecko w odczuciu innych nieadekwatnie do pogody? Plotkujące sąsiadki żądne newsów z Twojego życia rodzinnego? Z pewnością nie w Szwajcarii! W tym kraju każdy ma swobodę działania i podejmowania wyborów zarówno rodzinnych, jak i zawodowych bez krzywdzącej oceny otoczenia.

Prawdziwa demokracja

Każdemu, kto planuje osiedlić się w Szwajcarii, z pewnością spodoba się nie tylko stosunek tego narodu do pracy, czy Szwajcarskie emerytury, ale również to, że panujący tam ustrój jest bardzo demokratyczny. Przed podjęciem ważnych decyzji w tym kraju toczy się dyskusja z obywatelami, która ma na celu zbadanie nastrojów społecznych i opinii mieszkańców kraju na temat planowanych zmian.

Sympatyczne i pomocne społeczeństwo

Szwajcarzy zarówno na co dzień, jak i podczas wykonywania obowiązków służbowych są niezwykle sympatyczni, wyrozumiali i pomocni. Jeśli popełnimy jakikolwiek błąd, nie musimy obawiać się urzędników, czy tamtejszej władzy, ponieważ z każdej strony spotkamy życzliwych ludzi, dla których liczy się drugi człowiek, a nie przepisy, czy statystyki. To niezwykle ważne, ponieważ pozbywamy się stresu związanego z wizytą w instytucjach państwowych i innych miejscach, które do tej pory kojarzyły nam się głównie ze sztywnymi regułami i niestety często brakiem empatii. Dzięki podejściu Szwajcarów my również możemy zapomnieć o negatywnych doświadczeniach, jeśli te spotkały nas w przeszłości w Polsce lub w innym kraju.