Możliwość wypożyczenia na kilka dni samochodu dostawczego, otwiera przed firmami i osobami prywatnymi nowe możliwości. To szansa na samodzielny transport ładunków, oszczędność pieniędzy i czasu oraz uniezależnienie się od usług firm transportowych i przeprowadzkowych. Dla osób, które po raz pierwszy będą wykorzystywać samochód dostawczy do niezarobkowego przewozu rzeczy, przygotowaliśmy ten krótki poradnik. Dowiecie się z niego wszystko co ważne na temat bezpiecznego przewożenia towarów busem i sposobów na zabezpieczenie wnętrza pojazdu. Wypożyczalnie samochodów dostawczych zazwyczaj oferują możliwość wypożyczenia systemów zabezpieczeń, dedykowanych do różnych rodzajów ładunków.

Mocowanie ładunku metodami bezpośrednimi

To najczęściej stosowany sposób zabezpieczenia i stabilizacji ładunku na czas transportu. Polega na jego przypięciu do elementów konstrukcyjnych samochodu, wykorzystując dedykowane pasy, odciągi lub liny. Są one zakończone specjalnymi okuciami, współgrającymi z fabrycznymi uchwytami i otworami montażowymi w samochodzie.

  • Pas mocujący – wytrzymały pas tekstylny, którym można zabezpieczyć ładunek od góry lub bezpośrednio zamocować do ścian samochodu,
  • Odciąg łańcuchowy – wykorzystywany do mocowania ładunków mających ostre krawędzie, mogące przeciąć pas,
  • Liny stalowe – bardzo wytrzymałe, w oplocie z tworzywa sztucznego, mogą mieć przekrój okrągły lub płaski, a zakończone są zaciskami.

Stabilizowanie ładunków materiałami dodatkowymi

Jeżeli ładunek przewożony jest na drewnianej palecie i ma odpowiedni ciężar, a obok niego zostaną ustawione inne ładunki na paletach, najczęściej nie ma potrzeby mocowania go do ścian samochodu. Sytuacja zmienia się wówczas, kiedy przewożona jest pojedyncza paleta i może się ona przesuwać na boki. Wówczas należy ją przymocować pasami. Bez względu na to, ładunek znajdujący się na palecie powinien być stabilizowany jedną z kilku możliwych metod.

  • Folia stretch – najbardziej popularna metoda stabilizowania ładunków, wykorzystująca rozciągliwe folie stretch. Koniec folii zawiązujemy wokół podstawki palety, a następnie ciasno owijamy podstawę palety wraz ze znajdującymi się na niej ładunkami, kierując się od góry do dołu. Dzięki temu przesyłki nie zsuną się z palety w trakcie rozładunku lub gwałtownego hamowania.
  • Folia termokurczliwa – jest to specjalny rodzaj folii, która kurczy się i ściśle opina przedmioty pod wpływem ciepła. Ciepło uzyskuje się np. z dedykowanego pistoletu gazowego.

Zabezpieczenie podłogi samochodu

Najbardziej narażonym na uszkodzenia elementem samochodu dostawczego jest podłoga w części transportowej. Porusza się po niej wózek paletowy, przesuwane są ciężkie palety, z których nie rzadko wystają metalowe przedmioty, narażona również jest na zarysowania i upadki ciężkich przedmiotów. Należy ją zatem chronić, aby nie uległa odkształceniu, a w następstwie korozji.

  • Mata gumowa – elastyczna i sprężysta mata gumowa, doskonale amortyzująca uderzenia,
  • Sklejka lub płyta MDF – płyty ze sklejki lub prasowanych wiórów doskonale zabezpieczają podłogę, a jednocześnie mają twardą i zwartą powierzchnię, po której można wygodnie poruszać się wózkiem paletowym

Wypożyczalnia samochodów dostawczych CKCORP oferuje wynajem pojazdów typu bus w nadwoziu furgon, wyposażonych w niezbędne środki zabezpieczania ładunków, w których podłogi zostały należycie zabezpieczone przed ewentualnym uszkodzeniem.