Wielu z nas wybierając się na upragniony urlop, stawia na różnorodność atrakcji i odmienny kierunek podróży. W końcu nie każdy lubi co roku wyjeżdżać ciągle w to samo miejsce, szczególnie że jest przecież z czego wybierać. Dobrym pomysłem dla nich jest między innymi zorganizowany wyjazd na Białoruś. Decydując się na 5-dniową wycieczkę z biurem podróży, będziesz mógł przebywać na Białorusi bez wizy. Taka okazja pozbawiona jest zbędnych formalności, dzięki czemu turyści mogą wypocząć na dogodnych warunkach i bez problemów. Wyjeżdżając z biurem podróży Bezkresy, udasz się na wypoczynek samolotem, bezpośrednio do Mińska – samej stolicy Białorusi. Zapoznaj się z kilkoma najważniejszymi atrakcjami, jakie warto zwiedzić w trakcie pobytu w tym niezwykłym miejscu.

5 atrakcji, jakie powinieneś zobaczyć podczas wycieczki na Białoruś:

1. Nowogródek

Wyjazd na Białoruś to dla wielu szansa odkrycia i lepszego poznania dorobku polskiej kultury oraz historii. Poszukując śladów naszych potomków, można znaleźć je choćby w Nowogródku. Miejsce to dla Polaków kojarzone jest z Adamem Mickiewiczem, jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy. Dworzec Mickiewiczów, w którym się wychował, jest jednym z głównych punktów dla zwiedzających, jakie są organizowane przez polskie biura turystyczne. Teraz w miejscu dworka znajduje się muzeum poświęcone wieszczowi. Poza tym wśród samych atrakcji w Nowogródku warto też zwrócić uwagę znajdującym się nieopodal ruinom średniowiecznego zamku. Z tej potężnej niegdyś warowni pozostały aktualnie tylko pozostałości po dwóch wieżach. W sąsiedztwie od zamku turyści będą mogli też zobaczyć pomnik Mickiewicza oraz zwiedzić okazały kościół farny, w którym znajduje się okazały obraz Matki Boskiej Nowogródzkiej.

2. Pałac Ogińskiego w Zalesiu

Kolejnym punktem, o jaki warto zahaczyć podczas wyjazdu na Białoruś to Zalesie, w którym znajduje się odnowiony zespół pałacowo-parkowy Ogińskich.  Michał Kleofas Ogiński, do którego należał wcześniej pałac, był znakomitym kompozytorem. Przez ostatnie 20 lat stworzył w nim wiele swoich polonezów i romansów. Kompleks jest bardzo rozbudowany i atrakcyjny, dlatego po odrestaurowaniu go, miejsce jest udostępniane dla turystów, gości, a także jest wynajmowane na potrzeby imprez kulturalnych. Wewnątrz niego zwiedzający będą mogli obejrzeć eksponaty i rzeczy upamiętniające osobę Michała Kleofasa Ogińskiego. Sam pałac stanowi niezwykły przykład architektury, łączącej styl romantyczny, czy angielski.

3. Dworek Bohuszewiczów w Kuszlanach

Organizując wyjazd na Białoruś, na uwagę zasługuje również dworek Bohusiewiczów w Kuszlanach. Drewniany dworek, w którym mieszkał  poeta Franciszek Bohusiewicz z rodziną, powstał pod koniec XIX w. Aktualnie mieści się w nim muzeum. Miejsce to jest przepełnione pięknym krajobrazem okolicznych pagórków i pól.

4. Jezioro Świteź i Zaosie

Podążając samymi śladami Adama Mickiewicza, miejscem, które trzeba zobaczyć, będąc na Białorusi to Zaosie i jezioro Świteź. Miejscowość ta uchodzi za najbardziej prawdopodobne miejsce narodzin Adama Mickiewicza. W nim mieścił się dwór oraz folwark należący do rodziny Mickiewiczów.

Nieopodal dawnego dworka znajduje się jezioro Świteź, które znane jest Polakom z ballady Adama Mickiewicza, opublikowanej w 1822 r. w tomiku „Ballady i romanse”, uważanym zresztą za pierwsze dzieło romantyzmu w literaturze polskiej.

5. Zamek Radziwiłłów w Mirze

Podczas wyjazdu na Białoruś z biurem podróży, turyści będą mieć także możliwość zwiedzenia zamku w miejscowości Mir, należącego niegdyś do rodu Radziwiłłów. Jest niezwykle okazały i w bardzo dobrym stanie. W 2000 roku zabytek ten i cały kompleks został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNSESCO.