Niemal każdego dnia czujniki smogowe w którymś mieście alarmują o przekroczeniu poziomu zanieczyszczenia powietrza. Nic więc dziwnego, że osoby posiadające wysoką świadomość proekologiczną, zaczynają poszukiwać innych, alternatywnych rozwiązań – także podczas budowy domu. Jednym z nich jest wybór pieca, który zagwarantuje ciepło, zmniejszając jednocześnie emisję szkodliwych substancji.

Obecnie mamy co najmniej kilka opcji ekologicznego ogrzewania do wyboru.

Pompa ciepła
Mechanizm pompy ciepła wykorzystuje energię pochodzącą z ziemi, wody lub powietrza i zamienia ją w energię cieplną. W efekcie efekty uboczne takie jak dym nie pojawiają się, można więc spać spokojnie, z poczuciem dobrze spełnionej misji.

Pompa ciepła nie jest inwestycją kosztowną, a gwarantuje wysoką trwałość. Wydatki związane z jej użytkowaniem także nie są wysokie. Trzeba jedynie zadbać o zamontowanie odpowiedniej instalacji na starcie i zapewnić pompie dostęp do energii elektrycznej, która pozwoli prawidłową pracę sprężarki.

Piec wykorzystujący biopaliwo
Biopaliwo jest przyjazne dla środowiska, pochodzi z zasobów naturalnych takich jak: drewno, kora, trociny, owies, pellety (odpady drewniane w granulacie), czy brykiet. Kotły na biomasę są łatwe w użytkowaniu i czyste. Ich obsługa jest szybka, a popiół powstały w wyniku spalania może posłużyć jako dobry, ekologiczny nawóz.

Ogrzewanie gazowe
Jest to opcja najbardziej ekologiczna pośród wszystkich tradycyjnych źródeł pozyskiwania energii cieplnej. Spaliny pochodzące z kotłów gazowych nie zawierają pyłów i innych niebezpiecznych dla zdrowia substancji. Ogrzewanie domu gazem generuje także niższe koszty niż w przypadku grzania olejem opałowym.

Zaletą kotłów gazowych jest także wygoda stosowania. Obecnie nie wymagają już one ingerencji człowieka, ponieważ są w pełni zautomatyzowane. Ogrzewanie domu gazem nie musi być drogie, pod warunkiem, że nauczymy się zachowań ekonomicznych. Może w tym pomóc chociażby zamontowanie regulatora temperatury, który będzie obniżać ją podczas nieobecności mieszkańców. Wielu fachowców twierdzi też, że dobrze ocieplone ściany i dach oraz szczelne okna pomagają uzyskać znacznie mniejsze zużycie gazu.

Można zaobserwować, że http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/nowoczesne-projekty-domow coraz częściej uwzględniają rozwiązania ekologiczne i energooszczędne. Wiąże się to nie tylko z zastosowaniem ekologicznego ogrzewania, ale  przede wszystkim z  wykorzystaniem energooszczędnych materiałów budowlanych i potencjału płynącego z energii słonecznej.